Освен кофеин, на който се приписват всички негативни ефекти на кафето, то съдържа и антиоксиданти с полифеноли, витамини и натурални масла. Всичко това ни позволява да считаме кафето за не толкова вредно. Освен това може дори да предотврати някои заболявания, според кардиолога д-р Елена Гричук.
Увеличава ли кафето риска от сърдечно-съдови заболявания?
„Според проучванията няма връзка между консумацията на кафе и дългосрочния риск от развитие на сърдечни заболявания“, казва д-р Елена Гричук.
"Всъщност умерената консумация ( 3-5 чаши кафе на ден) намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Кафето предпазва от развитие на сърдечно-съдови заболявания, стига да не прекалява с консумацията му", допълва кардиологът.
По колко кафе трябва да пиете на ден, за да намалите риска от инсулт и атеросклероза
Увеличава ли кафето риска от смърт от сърдечни заболявания?
„Потребителите на кафе са по-малко склонни да умрат от инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност“, казва Елена Гричук. Проучване установява, че жените, които пият 2-3 чаши кафе на седмица, са с 19% по-нисък риск, а тези, които пият 4 чаши или повече на седмица, имат 20% по-нисък риск", споделя д-р Гричук.
Тя допълва, че намаленият риск може да се обясни с факта, че кафето подобрява ендотелната функция. Когато ендотелните клетки, покриващи артериите, са здрави, кръвта не образува кръвни съсиреци, не се образуват холестеролни плаки, като по този начин се намалява прогресията на атеросклерозата и риска от преждевременна смърт от сърдечни заболявания.
Освен това, според кардиолога, кафето съдържа уникален компонент – хлорогенова киселина. Той е антиоксидант, който помага да се поддържат клетките на сърдечния мускул млади и здрави.
Ако сложите това в кафето, ще намалите апетита и кръвната захар
Три чаши кафе на ден няма да доведат до тежки последствия за сърцето, но ако прекалите с него и изпиете девет или повече чаши на ден например, всичко може да се случи, дори внезапна смърт от сърдечен арест, допълва лекарят.
„Една или две чаши кафе на ден не предизвикват камерна аритмия при сърдечно болни или при пациенти с всякакъв вид аритмия, ако тези хора са под лекарско наблюдение и приемат предписаните им лекарства“, обобщава д-р Елена Гричук.
Според проучвания кофеинът не предизвиква аритмия. Но в същото време понякога може да служи като катализатор за развитието на болестта, особено ако вече е имало инфаркти или заболявания в анамнезата.
Кое кафе е най-полезно и кое най-вредно
Кафето повишава ли кръвното?
„Кафето повишава кръвното налягане и това е факт“, казва Елена Гричук.
"Американски учени проведоха експеримент и установиха, че кръвното налягане е по-високо в дните, когато хората пият кафе, средно с 4 mm, а нивото на хормона на стреса също се повишава средно с 32%. Но това не се отрази на общото благосъстояние на здравите хора", допълва кардиологът.
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията със специалист!